Zahájená klasická rajčatová polévka bude obsahovat hodně lykopenu.

Zahájená klasická rajčatová polévka bude obsahovat hodně lykopenu.

Pomůže také vyhnout se předčasnému porodu a nízké hmotnosti při narození.

Americká srdeční asociace doporučuje, aby se ryby staly pravidelnou součástí naší stravy, abychom se vyhnuli onemocněním souvisejícím se srdcem. AHA doporučuje 1000 mg omega-3 denně nebo jíst ryby alespoň dvakrát týdně. Existuje však řada ryb, jako je Tilapia a Sumec, které obsahují vysoké množství nezdravých mastných kyselin a je třeba se jim vyhnout. Nebezpečné pro těhotné ženy jsou také ryby s vysokým obsahem kovů a jiných toxinů.

Zelený čaj:

Zelený čaj se používá již před staletími a sám o sobě má zázrak zdravotních výhod. Číňané věděli o výhodách zeleného čaje již od starověku, ale teprve v posledních letech byly jeho léčivé vlastnosti vědecky prozkoumány.

Dnešní vědecké výzkumy v Asii i na Západě poskytují důkazy. Zdravotní přínosy zeleného čaje jsou z velké části způsobeny přítomností antioxidačních sloučenin v něm. Zelený čaj velmi pomáhá v boji proti srdečním chorobám. Snižuje hladinu cholesterolu v těle a také vytváří dobrý poměr mezi HDL a LDL. Zabraňuje také tvorbě abnormálních krevních sraženin, které jsou hlavní příčinou srdečních infarktů a mrtvic. Nedávná čínská studie publikovaná v Archives of Internal Medicine ukázala, že lidé, kteří byli pravidelnými konzumenty zeleného čaje, prokázali snížení rizika hypertenze ze 46 % na 65 % než ti, kteří zelený čaj neužívali.

Proč je zelený čaj velmi prospěšný při srdečních onemocněních a proč ne jiné čaje jako černý a oolong? Důvodem je způsob jejich zpracování. Zelený čaj vzniká napařováním listů čaje, což zabraňuje oxidaci ECGC (silná antioxidační sloučenina). Zatímco černé a oolong čaje jsou připravovány procesem fermentace a tento proces mění ECGC na jiné sloučeniny, které nejsou příliš účinné v prevenci srdečních chorob.

Dva nebo tři šálky zeleného čaje denně jsou prospěšné pro zdraví srdce i celkové zdraví. Je však třeba se vyhnout nadměrnému užívání zeleného čaje, protože může způsobit nespavost kvůli přítomnosti kofeinu v něm. Ve srovnání s kofeinem však obsahuje přibližně polovinu kofeinu.

Kromě zdravotních výhod souvisejících se srdcem má zelený čaj také řadu dalších silných zdravotních výhod. Zelený čaj je velmi prospěšný při rakovině. Zabraňuje růstu rakovinných buněk a také zabíjí přítomné rakovinné buňky. Také chrání játra před negativním působením toxických látek. Schopnost zeleného čaje oxidovat tuky pomáhá při hubnutí. Je to stimulant trávení, pomáhá udržovat stabilizovanou hladinu cukru v krvi, zabraňuje artritidě a celkově posiluje imunitní systém.

Mnoho starších žen užívá aspirin, aby snížilo riziko srdečního infarktu, ale může přinést i další výhody. Nová studie vědců z univerzity v Göteborgu ve Švédsku ukázala, že aspirin jim může také pomoci udržovat mozkové funkce. Studie byla publikována v BMJ Open.

Vědci ve své studii zkoumali přibližně 700 žen. Všem ženám bylo minimálně 70 let. Asi 600 žen bylo považováno za vysoce ohrožené infarktem. Asi 20 % z nich v průběhu studie užívalo aspirin, zatímco dalších 100 užívalo jiné protizánětlivé léky.

Studie zjistila, že ženy, které užívaly aspirin, měly lepší mozkové funkce. Výhody byly výraznější u žen, které užívaly aspirin pět let nebo déle. Ačkoli přínosy byly povzbudivé, studie ukázala určitá omezení toho, co může aspirin chránit kognitivní funkce. Studie například ukázala, že aspirin nepomáhá předcházet demenci nebo jiným vážným onemocněním mozku.

Dr. Silke Kern byla hlavní autorkou studie. Řekl, že jejich výzkum nevysvětluje přesný vztah mezi funkcí mozku a aspirinem. Kern a jeho tým však měli nějaké teorie, které by mohly tento vztah vysvětlit. Řekli, že aspirin zvyšuje průtok krve do mozku, což by mohlo pomoci zajistit, aby mozek dostával adekvátní živiny a kyslík.

Bylo také prokázáno, že aspirin zabraňuje mrtvici. Deepak Bhatt, kardiolog z Nové Anglie, řekl, že malé mrtvice mohou časem způsobit atrofii funkce mozku.

Vědci dospěli k závěru, že užívání aspirinu v nízkých dávkách může být účinným způsobem, jak podpořit fungování mozku u žen, které jsou ohroženy srdečním onemocněním. Bhatt řekl, že výsledky jsou povzbudivé, ale je důležité, aby lidé brali zjištění s rezervou. Varoval před pacienty, kteří užívali aspirin pouze k ochraně mozkových funkcí. Studie by musela být zopakována, než by lékaři mohli dojít k závěru, že aspirin má schopnost podporovat fungování mozku u žen.

Bhatt také řekl, že lidé musí chápat rizika, která mohou vyplynout z pacientů, kteří dlouhodobě užívají aspirin. Aspirin může způsobit žaludeční vředy nebo vnitřní krvácení, zejména u pacientů, kteří jej užívají pravidelně. Řekl, že pacienti by se měli vždy poradit se svým lékařem, než se rozhodnou, zda užívat aspirin či nikoliv.

Zástupce z Mount Sinai Alzheimer’s Disease Research Center uvedl, že studie je pro lidi povzbudivá. Mají pocit, že mnoho odborníků podceňuje vliv vaskulárního zdraví na kognici.

Jídlo je největším zdrojem srdečních chorob. Nezdravé potraviny, které obsahují látky nebezpečné pro srdce, mohou způsobit různé ohniště

Finští vědci tvrdí, že konzumace stravy bohaté na lykopen, chemickou látku, která se přirozeně vyskytuje v rajčatech, může snížit riziko mrtvice o více než polovinu.

Studie publikovaná v časopise „Neurology“ sledovala více než 1000 mužů po dobu 12 let.

Ti s nejvyššími hladinami lykopenu v krevním oběhu měli nejmenší pravděpodobnost mrtvice. Studie dospěla k závěru, že konzumace velkého množství potravin bohatých na lykopen snižuje riziko mrtvice o 55 %. Předpokládá se, že chemická látka obsahuje antioxidanty, může snížit zánět a „důležitá při snižování rizika mrtvice“ může pomoci zabránit tvorbě krevních sraženin.

Lykopen se nachází v červené paprice a vodním melounu, stejně jako v rajčatech.

Jak tedy můžete zvýšit množství lykopenu, které konzumujete, a mít prospěch z této zázračné chemikálie?

Jako předkrm:

Zkuste čerstvá rajčata nakrájet na tenké plátky a servírovat s bazalkou a mozzarellou jako chutný, osvěžující a zdravý předkrm „na mozzarellu si klidně dejte, protože obsahuje hodně tuku. Jednoduchý rajčatový salát může být opravdu chutný, pokud jsou rajčata samotná vysoce kvalitní. Pokud můžete, vždy jděte na odrůdu ˜grown on the vine’, nebo ještě lépe, vypěstujte si vlastní. Rajčata se poměrně snadno pěstují, a tak budete vědět, že nebyla postříkána nejrůznějšími ošklivými chemikáliemi. Pokud není možné vypěstovat si vlastní, zkuste si vybrat rajčata, která jsou na svou velikost těžká a mají příjemnou vůni – mělo by to znamenat, že mají více šťávy a jsou chutnější. Zahájená klasická rajčatová polévka bude obsahovat hodně lykopenu. Užijte si horké v zimě i v létě, zkuste je podávat vychlazené s vírem recenzeproduktu.top crème fraich nebo zakysané smetany. Vychutnejte si chutnou bruschettu tak, že potřete plátek ciabatty nebo podobného chleba olivovým olejem a česnekem, lehce opečete a poté ozdobíte najemno nakrájenými čerstvými rajčaty, bazalkou a drobnou kapkou olivového oleje.

Jako předkrm:

Středomořská strava je typicky velmi náročná na rajčata. Mnoho receptů na těstoviny používá čerstvá, konzervovaná nebo pasírovaná rajčata (passata). Vyzkoušejte marinaru, bolognaise nebo základní rajčatovo-bazalkovou omáčku, až budete příště připravovat těstoviny nebo se vydáte na italské jídlo. Dokonce i malý kousek pizzy bude mít rajčatovou omáčku, která bude mít vysoký obsah lykopenu. Vyzkoušejte francouzské jídlo ratatouille, lahodnou směs rajčat, lilku, cukety a kapie (určitě použijte červenou odrůdu). Pokud máte pocit, že samotná zelenina vás nezasytí, zkuste do uvařeného ratatouille přidat nějaké kousky kozího sýra a vložit zpět do trouby, aby se sýr rozpustil. Podávejte s lahodným, čerstvým křupavým chlebem.

Jako dezert:

Dobře, tohle se natahuje. Rajče je sice ovoce, ale do sladkých jídel nebo nákypů se moc nehodí. Zkuste místo toho zakončit jídlo několika plátky osvěžujícího melounu, který má také vysoký obsah lykopenu.

Ke svačině:

Sušená rajčata jsou skvělou svačinou a jsou také dobrou pochutinou k pití. Chcete-li si vyrobit svá vlastní sušená rajčata, jednoduše napůl rajčata, posypte trochou soli a/nebo bylinek dle vlastního výběru a nechte uschnout na horkém slunci. Pokud nemáte to štěstí, že žijete někde v teple “nebo jste prostě netrpěliví”, můžete dosáhnout stejného efektu, když je vložíte do trouby na nízkou teplotu na šest až dvanáct hodin.

Takže tady to máte – skromné ​​rajče je nejen chutné, ale také výživné a možná i život zachraňující. Zvyšte svůj příjem ještě dnes, abyste využili zdravotních výhod tohoto malého zázračného ovoce.

Je vědecky dokázáno, že konzumace ryb poskytuje jedinci řadu fyzických i psychických zdravotních výhod. Mnoho lidí však předpokládá, že ryby jsou něco, co by se mělo konzumovat pouze jednou nebo dvakrát za měsíc.

Je důležité si uvědomit, že ryby jsou považovány za potravinu pro mozek, protože obsahují dobré množství omega-3, o kterých je známo, že pomáhají zlepšovat mozkové funkce a celkovou pohodu jedince. Tělo si však omega-3 neumí samo vyrobit, přesto je potřebuje ke zlepšení tělesných funkcí.

Vzhledem k tomu, že ryby jsou zázračnou mozkovou potravou, lidé by se měli snažit začlenit ryby do svých jídel alespoň jednou týdně. Nyní pro ty z vás, kteří nemají rádi ryby, nebojte se, nemusíte je jíst pravidelně. Jen jednou nebo dvakrát týdně je dostačující k tomu, abyste sklidili ovoce z konzumace ryb a kromě toho existuje řada lákavých rybích receptů, které by chtěl každý.

Stále nejste přesvědčeni? Níže je 5 skvělých důvodů, proč by každý člověk měl mít rybu alespoň jednou týdně.

Nízký obsah tuku

Na rybách je skvělé, že mají nízký obsah tuku. To znamená, že lidé, kteří drží dietu nebo sledují, co jedí, už ryby nemusí. Ryby mají nejen nízký obsah tuku, ale také poskytují dostatek energie na to, aby člověk zasytil celý den.

Nižší cholesterol a lepší srdce

Bez ohledu na to, jak moc kuře zbavíte kůže a vykostíte, abyste snížili obsah cholesterolu, v plátku ryby bude obsah cholesterolu vždy nižší. Ryby, jako je losos, mají ve srovnání s červeným masem a kuřecím masem opravdu nízký obsah cholesterolu.

Pokud člověk jí alespoň jednou týdně ryby, snižuje nejen množství zkonzumovaného červeného masa (které obsahuje vysoký cholesterol), ale také podporuje zdravější a silnější srdce díky našim malým mořským přátelům.

Vysoký obsah bílkovin

Je důležité si uvědomit, že ryby, stejně jako každé jiné maso, obsahují vysoký obsah bílkovin. Proteiny jsou v podstatě stavebními kameny života, protože pomáhají podporovat růst, opravu a vývoj svalů. Konzumace ryb alespoň jednou týdně zajišťuje dostatečný přísun bílkovin bez přidaného obsahu cholesterolu.

Zdroj minerálů a vitamínů

Konzumace ryb zajišťuje, že lidé získají správnou rovnováhu vitamínů a minerálů, které jejich tělo potřebuje, aby fungovalo, aniž by se museli uchylovat ke konzumaci jiných druhů potravin, aby splnily své tělesné požadavky.

Je známo, že ryby poskytují vitamín D, vitamín A, vápník, fosfor a hořčík, které jsou všechny nezbytné pro dobré zdraví.

Snížení zánětu a bolesti kloubů

Různé studie provedené řadou zdravotnických organizací ukazují, že ryby díky svému bohatství omega-3 pomáhají snížit a zmírnit některé typy bolesti v lidském těle. Konzumace ryb každý týden zajistí, že nebudete trpět bezesnými nocemi kvůli různým bolestem kloubů.

Jak vidíte, ryba je úžasný druh jídla. Poskytuje nespočet zdravotních výhod a je považován za jeden z nejlepších dostupných druhů masa z mnoha důvodů. Jíst ryby alespoň jednou týdně je dobrý nápad.

Životopis autora:

Andrew pracuje v potravinářství a pohostinství již několik let a distribuuje stroje na výrobu sushi a stroje na nigiri. Po několika cestách do Japonska Andrew pochopil výhody konzumace ryb.

Osteoporóza je onemocnění související s kostmi, při kterém naše tělo ztrácí kostní minerální hustotu. Tím jsou kosti slabší, což vede ke zvýšenému riziku zlomenin. Abychom tomuto onemocnění čelili, musíme se zaměřit na potraviny, které přispívají k posílení našich kostí. Máme štěstí, že je k dispozici tolik potravin, které prospívají kostem. V tomto článku probereme deset takových potravin, které pomohou posílit pevnost kostí a zabránit osteoporóze.

1) Kapusta –

Kapusta má vysoký obsah vápníku; to však není jediný důvod, proč je kapusta na tomto seznamu uvedena. Obsahuje také vitamín K, který pomáhá vašemu tělu vstřebávat vápník z kostí. Kapusta je tedy skvělou volbou jídla, pokud jde o potírání osteoporózy. Jen málo alternativ ke kapustě, které můžete vyzkoušet, jsou brokolice, salát a klíčky.

2) mléko –

Mléčné výrobky, jako je mléko, sýr, jogurt atd. jsou bohaté na vápník. Pokud máte plán na hubnutí, možná bude dobrý nápad vyzkoušet nízkotučnou verzi těchto mléčných výrobků.

3) Ryby –

Ryby, jako je losos, sardinky atd., mají vysoký obsah vitamínu D. Vitamín d, také známý jako sluneční vitamín ??, protože naše tělo může produkovat vitamín D, když je vystaveno slunečnímu záření – pomáhá při vstřebávání vápníku v našem těle, a tím přijímání potravy bohatý na vitamín D je stejně důležitý jako konzumace potravin s vysokým obsahem vápníku. Dalšími potravinami obsahujícími vitamín D jsou mléko, vejce atd.

4) kukuřice –

Potraviny bohaté na vlákninu pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Výzkum ukázal, že „u lidí s vysokým cholesterolem v těle zbývá méně buněk, které mohou stavět kosti. Snížení cholesterolu tak může pomoci při růstu kostí. Konzumace potravin, jako je „kukuřice, oves, lněná semínka, slupka jablek atd., může přispět ke zdraví kostí.

5) mrkev –

Mnoho takových potravin bohatých na vlákninu, například rajčata a papriky, je bohatých na oxid křemičitý, který je nezbytným minerálem, pokud jde o zlepšení minerální hustoty kostí. Další potraviny, které obsahují oxid křemičitý, jsou červené maliny, oves, avokádo, jahody, řepa atd.

6) dýňová semínka –

Dýňová semínka mají mnoho zdravotních výhod, jedním z nich je to, že jsou bohatá na hořčík, který pomáhá posilovat kosti. Takže od této chvíle nejsou dýňová semínka jen na Halloween, jezte je po celý rok.

7) Artyčoky –

Artyčoky mají vysoký obsah fosforu, který je důležitý pro tvorbu silných kostí a regulaci vápníku v našem těle. Další potraviny, které jsou bohaté na fosfor, jsou sýr, oves, slunečnicová semínka atd.

8) Houby –

Houby jsou bohaté na měď, která je důležitá pro udržení zdravých kostí. Mezi další potraviny, které jsou bohaté na měď, patří telecí páka, kešu oříšky, sójové boby, humři, ústřice atd. Dobrým zdrojem mědi je také kakaový prášek, takže hořké čokolády obsahující kakao mohou být také dobrým zdrojem mědi.

9) Zlato –

Med je dobrým zdrojem bóru, což je další dobrý minerál, pokud jde o zlepšení kostí.

Scroll to Top